Mermer Mutfak Tezgahı Uygulamaları

Mermer Mutfak Tezgahı
Mermer Mutfak Tezgahı
Mermer Mutfak Tezgahı
Mermer Mutfak Tezgahı
beyaz afyon mermeri, afyon mermer tezgah, mermer mutfak tezgahı uygulaması, istanbul anadolu yakası mermer tezgah imalatı
Afyon beyazı mermer tezgah, beyaz mermer banko kaplaması, kadıköy yakası mermer imalatı ve satışı, beyaz mermer çeşitleri, mermer masa sehpa ve tezgah uyulamaları
Afyon beyazı mermer banko kaplaması, gri-beyaz tonlarda mermer uygulaması,
Gri damarlı beyaz tonda mermer, afyon mermeri, afyon beyazı tezgah
Elazığ vişne mermer tezgah, elazığ mermeri, şık mermer çeşitleri, istanbul mermer dekorasyon merkezi, istanbul'un mermer deposu, tüm çeşitleri ile mermer ve granitler
elazığ vişne rengi mermer mutfak tezgahı, Türkiye mermer çeşitleri, zenin mermer renkleri, istanbul mermer merkezi, yerli ve ithal mermer türleri
carrera white mermer mutfak tezgahı, kadıköy mermer uygulaması, türkiye'nin tüm mermerleri Altaş çatısı altında, mermerin merkezi istanbul depomuzda
mermer mutfak tezgahı ve mermer lavabo uygulaması,
oniks mermer mutfak tezahı ve alın uyulaması, onyx mermer uyulamaları, onyx mutfak tezgahı, oniks - onyx - onix mermer

MUTFAK TEZGAHI SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Evinizin mutfağını yenilemeye karar verdiyseniz, dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri, mutfak tezgahı seçimidir.

Mermerden paslanmaz çeliğe, granitten seramiğe, mutfak tezgahı seçiminde ihtiyaca yönelik akılcı tercihler yapmak için, farklı malzemeleri artıları ve eksileriyle değerlendirmek önem taşıyor.

Evinizin mutfağını yenilemeye karar verdikten sonra, daha uzun süreli kullanım için dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri, hatta belki de en önemlisi mutfak tezgahı seçimidir. Tezgah seçiminde öncelikle, mutfağınızın yansıtmasını istediğiniz dekoratif stili göz önünde tutmalısınız. Günümüzde dekorasyonun her alanında farklı malzemeleri birlikte kullanımın yaygınlaşmasına karşın, rüküşlükle stil sahibi olmak arasında son derece ince bir çizgi bulunduğunu unutmamak gerek! Örneğin; klasik döşenmiş country veya rustik mutfaklarda, paslanmaz çelik bir tezgahın kullanımı ne kadar aykırıysa; son derece modern teknolojiye sahip ürünlerin yer aldığı, endüstriyel tarzda döşenmiş bir mutfakta da ahşap doğrama bir tezgah tercihi, aynı derecede nahoş sonuç verebilir. Mutfağınızın mobilyaları ve dolap kapaklarıyla öne çıkmasını isterseniz, daha yalın görünümlü bir tezgah seçmeniz yerinde olur. Dolap kapakları ve kulplarının sade olduğu, aksesuarların ön plana çıktığı mutfaklarda da bunun tam tersine, göz alıcı bir tezgah tercihinden çekinmemelisiniz. Mutfak tezgahı, mutfağın bütün görünümünü tek başına değiştirebilen, etkili bir unsurdur. Üstelik sadece görünüm değil, kullanım açısından da yadsınamaz bir öneme sahiptir. Oysa çoğu insan mutfağını değiştirirken bu önemli mutfak bileşenini gözardı ettiğinden, tadilatın üstünden fazla zaman geçmeden çeşitli yakınmalar ve şikayetler ortaya çıkabilir. En çok rastlanan şikayetlerden biri tezgahın kolayca lekelenmesi ve yeterince temiz görünmemesidir. Eğer siz de en çok bundan şikayetçiyseniz, bir daha ki seçiminizde tezgah malzemesinin kolay temizlenebilir, asitlere karşı uzun yıllar dayanıklı ve iz bırakmayan türden olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca malzemesi ne olursa olsun, mutfak tezgahlarına sıcak tencere ya da fırın kabı gibi yüksek ısı kaynaklarını doğrudan yerleştirmeyin; yüksek ısı bütün tezgahların baş düşmanıdır! Seçimlerinizi kolaylaştırmak adına tüm bu unsurlara dikkat ederek mutfak tezgahlarının avantaj ve dezavantajlarını incelemeyi ihmal etmeyin!

SERT YÜZEY TEZGAHLARI

Tüm dünyada kullanımı hızla yaygınlaşan sert yüzey malzemeleri, mutfakta sağlam, hijyenik ve kolay temizlenebilen yüzeyler arayanlara ideal bir seçenek oluştururlar. Kaynaksız birleştirildikleri için birleştirme yerleri bakteri barındırmazlar; bu da hijyenik ve kolay bir kullanım sunar. Sert yüzey tezgahları denince, kompozit tezgahlar ve akrilik tezgahlar akla gelir. Kompozit tezgahlar, ileri teknolojiyle doğal taşların dezavantajlarından arındırılan taş türevleri malzemelerden ibarettirler.

Avantajları

Dayanıklı, uzun yıllar kullanım olanağı sunan sert yüzey tezgahlarının tamir edilmesi ve yüzey temizliği kolaydır. Kırılmaz, eğilme ve darbe dayanımı yüksektir. Sınırsız renk ve doku alternatifine sahiptir. Leke turmaz ve hijyeniktir.

Dezavantajları
Yüksek ısıya maruz kalması halinde kullanım süresini kısaltmış olursunuz. Maliyeti ve uygulaması, tezgahın uygulandığı duvarın özelliğine göre artış gösterebilir

PASLANMAZ ÇELİK TEZGAHLAR
Evlerde ve mutfaklarında daha modern bir görünümü tercih edenler, paslanmaz çelik tezgahlardan yararlanabilirler

Avantajları
Paslanmaz çelik, ısıya dayanıklı bir malzeme olduğundan oldukça uzun ömürlü kullanım sağlar ve kolayca temizlenirler.

Dezavantajları
Maliyeti yüksek sayılabilen paslanmaz çelik tezgahlar, mutfaklarda istenmeyen, sanayi tipi bir görünüme neden olabilirler. Üzerinde kesme yapmak, tezgahı çizeceğinden dikkatli olmak gerekir. Ayrıca zamanla bazı bölümleri içine çökebilir.

DOĞAL TAŞ TEZAHLAR
Tezgahların görünümleriyle mutfağa şıklık kattığını düşünürsek, bu şıklığa en çok katkısı olan malzemenin granit olduğunu söyleyebiliriz. Sadece tezgahınızı granit yapmak bile, mutfağınızın havasını inanılmaz ölçüde değiştirecektir.

GRANİT

Avantajları:
Granit ısıyı izole eden, dayanıklı bir malzemedir. Oldukça geniş bir renk yelpazesi mevcut olan bu malzeme, uzun ömürlülüğü ve dayanıklılığı ile öne çıkar.

Dezavantajlar:
Uygulaması yüksek maliyetli sayılabilir. Daha uzun ömürlü kullanım için periyodik cila işlemi gerektirir. olarak yapılmalıdır, aksi halde kolayca leke tutan ve çatlaklar oluşan bir malzemedir.

MERMER

Avantajları:
Mermer, mutfak tezgahlarında, özellikle de klasik meşe ve benzeri mutfaklarda, göze en hoş görünen malzemelerden biridir. Isı ve su geçirmeme özelliği nedeniyle tercih edilir.

Dezavantajları:
Yüksek maliyetli bir malzeme sayılan mermer, limon ve benzeri asitli maddelerle temas ettiğinde kolayca sararıp lekelendiği için özenli ve düzenli bir bakım gerektirir.

LAMİNAT TEZGAHLAR

Avantajları:
Plastik kaplama sentetik malzemeden üretilen laminat tezgahlar, pürüzsüz ve temizlenmesi kolay yüzeyleriyle dikkat çekerler. Geniş bir renk seçeneğiyle tercih kolaylığı sunan laminat tezgahların bakımı kolaydır. Dikkatli kullanıldıkları takdirde uzun süre dayanabilirler.

Dezavantajları:
Isıya dayanıklı olmadıklarından üzerine sıcak tencere, çaydanlık, fırın tepsisi gibi mutfak malzemelerinin konulmaması gerekir. Bu durumda ortaya çıkan çatlak ve soyulmaların tamiri neredeyse imkansızdır.
KAYNAK: https://hthayat.haberturk.com/yasam/dekorasyon-onerileri/haber/655300-mu...